Rádi posloucháte hudbu „na plný pecky“? Nezapomínejte si chránit sluch

Rádi posloucháte hudbu „na plný pecky“? Nezapomínejte si chránit sluch

Vědět, co se kde šustne, rychle se zorientovat v prostoru nebo být varováni před blížícím se nebezpečím. Ne nadarmo někteří považují sluch za důležitější než zrak. Své uši ale mnohdy vystavujeme – často dobrovolně – nadměrnému hluku, který může mít neblahé následky. Zjistěte, jak o sluch správně pečovat a co se může stát, když to podceníte.

Co dělat, aby uši neupadly

Bezpečnou hladinou hluku je hranice 85 decibelů (dB). Na tomto čísle se shoduje většina odborníků a berte jej tedy jako nejvyšší možnou mez.

Čím vyšší hlasitosti uši vystavujete, tím větší je riziko. Dle lékařů může už při 90 dB dojít k trvalému poškození, a to při dvou hodinách poslechu. Co s tím?

Dvakrát měřte, jednou řežte

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout sluchovým potížím, je důsledné hlídání úrovně hluku, kterému se vystavujete. Změřte si jeho hladinu. K tomu můžete využít zakoupený hlukoměr nebo si stáhnout mobilní aplikaci na měření hluku.

Nastavte si stopku

Nejjednodušším způsobem, jak si pohlídat hlasitost u poslechového zařízení, je nastavení si prahové hodnoty hluku. Prostě si určete úroveň, kterou nepřekročíte. Ta by se měla nacházet přibližně v polovině posuvníku hlasitosti nebo si ji můžete nastavit v jakékoliv streamovací aplikaci, přes kterou hudbu posloucháte.

Vyhoďte pecky, nasaďte sluchátka

Pecky jsou jistě praktické, ale bohužel můžou škodit, pokud v nich posloucháte hudbu příliš nahlas. Vyměňte je za velká zvukotěsná sluchátka, která se nasazují přes hlavu. U netěsnících pecek si totiž musíte nastavit hlasitost tak, aby přehlušila okolí. U sluchátek utěsňujících zvukovod to není potřeba.

Věděli jste, že…
….u pecek navíc hrozí ještě jedno riziko? Všichni cestovatelé zpozorněte. Pecky nasazené při startu letadla, kdy se mění tlak v kabině, mohou způsobit bolesti uší i tinnitus! Posádka sice upozorňuje, že byste sluchátka neměli mít nasazená, ale přiznejte si, kdo z vás se tím skutečně řídí?

V dnešní době navíc nebude problém pořídit sluchátka (a aplikace s nimi spárované), která sama varují před poškozením sluchu a na příliš dlouhý poslech hlasité hudby včas upozorní.

Při nákupu sluchátek se vyplatí nešetřit a investovat peníze do kvalitních přístrojů, které ve finále ušetří peníze i starosti s doktory. Případně můžete využít služby odložené platby bez navýšení a rozložit náklad do více měsíců, což je taková výhodnější epůjčka.

Špunty jsou in

Chcete-li se chránit, pak překonejte stud a kdykoliv vyrazíte na koncert či do klubu, nasaďte špunty do uší. Nebojte se, nejedná se o klasické špunty na spaní, které koupíte na každém rohu, ale o speciální špunty, jež jsou dnes už „must have“ vybavením pro většinu muzikantů, zvukařů, ale i osvícených návštěvníků koncertů. Takže se nemusíte obávat trapných pohledů.

Dejte uším pohov

Častým mýtem ohledně poslouchání hlasité hudby je názor – „na hluk jsem zvyklý“. To je pravda jen z části – přivyknout si na hluk můžete jen z hlediska psychiky. Riziko poškození sluchu je ale pro všechny posluchače stejné, bez výjimky, protože z medicínského hlediska si na hluk nelze zvyknout.

Po rušném dni tak dopřejte uším odpočinek, nechte je alespoň trochu relaxovat a zkuste je trénovat na nižší hlasitost. Ani občasné ticho není na škodu. Prožitek z poslechu pak bude o to intenzivnější! 

A teď ty možné trable...

Píská, zvoní, šumí? Tinnitus

Nejčastějším projevem poškození sluchu u muzikantů je různé pískání, šumění nebo jiné nezvyklé zvuky v uších, odborně řečeno tinnitus. Nemusí se sice vždy jednat o trvalé zhoršení sluchu, ale i krátkodobé potíže jsou nepříjemné, o dopadech na psychiku nemluvě. Většinou však stačí jen najít absolutně tichý prostor a uši budou zase ve formě.

Když vám tedy po koncertu nějakou dobu píská v uších, s největší pravděpodobností to brzy přejde. Pokud to však pokračuje i nadále, nečekejte a co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc. Čím dřív přijdete, tím větší je šance na nápravu.

Plíživě a nenápadně

Důsledkem dlouhodobého, opakovaného nebo hodně intenzivního vystavování se hluku však může dojít až k trvalému poškození sluchu. Jedná se přitom o velmi zákeřný a téměř nepozorovatelný jev, protože vás u toho většinou nic nebolí. S prvními příznaky je pak už většinou pozdě. Zbývá už jen navštívit otorinolaryngologa, který uši vyšetří a navrhne řešení.

Pokud jste nelenili a máte sjednané životní pojištění, je dobré si zkontrolovat, zda zahrnuje i pojištění sluchových obtíží, a případně si ho nechat upravit na míru vzhledem ke svým potřebám. Prevence je však na prvním místě!

Není to jen o uších

Nadměrný hluk vám může kromě vážnějších následků přinést také více stresu, vysoký krevní tlak, celkové vyčerpání, žaludeční a trávicí potíže, poruchy spánku či bolesti hlavy.

Péči o vaše uši se zkrátka nevyplatí podcenit, jen tak zvýšíte šanci, že vám sluch bude dobře sloužit po celý život.

Autor: Petra Velíková

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud